HomeOpis projektu

Opis projektu

logaUEPOKL

Przedszkole Miejskie nr 20 im. Przyjaciół Przyrody w Gorzowie Wlkp.
   realizuje w roku szkolnym 2009/2010

projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
pod tytułem:

MAŁY ODKRYWCA WŚRÓD PRZYJACIÓŁ PRZYRODY

Projekt dofinansowany w kwocie

131.460,40 zł

Numer i nazwa projektu:
IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach

Numer i nazwa działania:
9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty

Numer i nazwa poddziałania:
9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej

CEL GŁÓWNY PROJEKTU:

POSZERZENIE I UROZMAICENIE OFERTY EDUKACYJNEJ PLACÓWKI POPRZEZ ORGANIZACJĘ DODATKOWYCH ZAJĘĆ, CO STANOWIĆ MA ODPOWIEDŹ NA POTRZEBY EDUKACYJNE I ROZWOJOWE, JAKIE NAPOTYKAJĄ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM.

PODNIESIENIE WIEDZY RODZICÓW POPRZEZ UDZIAŁ W WARSZTATACH NA TEMAT PSYCHOROZWOJU DZIECI I KORZYŚCI JAKIE STWARZA EDUKACJA PRZEDSZKOLNA.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• wspieranie rozwoju psychoruchowego dzieci przedszkolnych, poprzez ich aktywny udział w oferowanych formach dodatkowych (warsztatach)
  • pomoc dzieciom w odkrywaniu ich talentów
  • rozwijanie zasobów umiejętności interpersonalnych dzieci takich jak: umiejętność nawiązywania kontaktów, rozumienia i nadawania komunikatów werbalnych i niewerbalnych
  • podniesienie poziomu wiedzy dzieci na temat otaczającego świata i zachodzących zjawisk
  • rozwijanie pozytywnego obrazu siebie, budowanie wewnętrznego świata dziecka
  • pobudzanie chęci zdobywania nowej wiedzy przez rodziców i zaangażowanie ich w działania na rzecz edukacji swojej oraz swoich dzieci

Grupą docelową zostaną objęte dwie grupy beneficjentów:

• wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat uczęszczające do Przedszkola nr 20
  • rodzice wszystkich dzieci uczęszczających w/w Przedszkola

Projekt promuje równość szans kobiet i mężczyzn w grupie rodziców, jak i dzieci poprzez taki sam dostęp do uczestnictwa w projekcie.

DZIAŁANIA:

WARSZTATY MUZYCZNO-RYTMICZNE "MAŁY ODKRYWCA W ŚWIECIE MUZYKI"

Prowadzone będą elementami metod E.J. Dalcroze i C.Orfa, które w założeniu traktują ciało jako instrument a wychowanie muzyczne łączą z ćwiczeniami ruchowymi. Dzieci kształcą zdolność improwizacji rytmicznej, ruchowej i wokalnej. Same tworzą muzykę poprzez grę na instrumentach. W ramach koncertów Pro Musica dzieci poznają instrumenty muzyczne i nabywają umiejętność aktywnego słuchania muzyki.

Zajęcia prowadzą odpowiednio przygotowani instruktorzy.

WARSZTATY UMIEJĘTNOŚCI TANECZNYCH "MAŁY ODKRYWCA W ŚWIECIE TAŃCA"

Rozwijają umiejętności wyrażania muzyki swoim ciałem. Kształtują płynność ruchu i poczucie rytmu oraz umiejętność estetycznego poruszania się. Dzieci poznają elementy tańca klasycznego i nowoczesnego, tańczą proste układy taneczne indywidualnie i zbiorowo.

Zajęcia prowadzone są przez instruktora tańca.

WARSZTATY TWÓRCZEJ AKTYWNOŚCI ARTYSTYCZNEJ "MAŁY ODKRYWCA W ŚWIECIE SZTUKI"

Dzieci poznają różnorodne techniki plastyczne, narzędzia i środki wyrazu artystycznego służące do przedstawienia otaczającej rzeczywistości w formie plastycznej (malarstwo, sztuka, rzeźba). Pozytywne przeżycia dopingują do działania, zachęcając do twórczych poszukiwań i rozwiązań.

Zajęcia prowadzone są przez gorzowskich artystów z MOS (w ramach programu "Karuzela").

WARSZTATY PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNE "MAŁY ODKRYWCA PRZYRODNIKIEM I EKOLOGIEM".

Dzieci badają otaczającą je rzeczywistość wszystkimi zmysłami, przy użyciu przyrządów dostarczanych przez nauczyciela. W utworzonych "Laboratoriach Małego Przyrodnika i Ekologa" przeprowadzają proste doświadczenia i eksperymenty. Poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą, poznają jej piękno i nabywają umiejętności opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli przedszkola z udziałem Nadleśnictwa w Skwierzynie.

WARSZTATY "MAŁY ODKRYWCA W ŚWIECIE NAUKI I KSIĄŻKI"

Autorski program Akademii Nauki, która w w roku szkolnym 2007/08 prowadziła program pilotażowy. Nauka czytania poprzez zabawę, wykorzystująca naturalne możliwości i predyspozycje mózgu. Dzieci odkrywają swoje talenty i możliwości, zwiększając poczucie własnej wartości i pewności siebie. Program "Zajączek" dla dzieci 3 i 4 letnich. Program "Wyspa" dla dzieci 5 i 6 letnich.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego trenera.

WARSZTATY DLA RODZICÓW

Rodzice uczą się współpracować z nauczycielem i dzieckiem. Zdobyta wiedza w zakresie "Indywidualnych Wzorców Myślenia" pomoże im uświadomić, że każde dziecko ma indywidualny styl komunikowania się ze światem oraz jak ważna jest edukacja przedszkolna.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora.