HomeKącik RodzicaBiblioteka RodzicaDLACZEGO MOJE DZIECKO GRYZIE?

DLACZEGO MOJE DZIECKO GRYZIE?

Ratunku! Moje dziecko gryzie i drapie!

Problem gryzienia, drapania, plucia, kopania, a nawet bicia dotyka wielu rodziców małych dzieci. Ich dotąd grzeczne i niesprawiające większych problemów maluchy, pewnego dnia zaczynają pokazywać swoje "nowe oblicze", które często przeraża rodziców. Czują się zaniepokojeni i bezradni - nie wiedzą, co zrobić, by wszystko wróciło "do normy". Tymczasem takie zachowania dziecka są na pewnych etapach jego rozwoju czymś naturalnym. Jak przetrwać ten czas?

Zanim podpowiemy, co zrobić, gdy dziecko zaczyna gryźć, drapać i bić przyjrzyjmy się najpierw powodom, dla których dzieci przejawiają takie zachowania.
Dlaczego?

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Powodów gryzienia, drapania rodziców przez dzieci może być wiele. Oto niektóre z nich:

"Wyrzucić emocje"

Dzieci nie potrafią sobie konstruktywnie radzić z emocjami, które są dla nich nieprzyjemne. Kiedy doświadczają złości, gniewu, strachu są często bezradne, nie wiedzą jak się zachować, co zrobić, żeby rozładować powstałe napięcie? My - dorośli w takich sytuacjach np. dzwonimy do znajomych, żeby się wygadać; idziemy zapalić papierosa, idziemy pobiegać, czasami zaczynamy kłótnię! Małe dzieci biją, gryzą, drapią. Dzięki temu, choć przez chwilę doświadczają ulgi, mogą "wyrzucić z siebie" nadmierne nagromadzenie nieprzyjemnych emocji.

Nie wiem, że to boli"

Dzieci nie wiedzą, że w biciu, gryzieniu, drapaniu innych jest coś niewłaściwego. Dopiero, gdy rodzice zaczną dziecku mówić, że takie zachowania sprawiają innym ból, zaczną pokazywać, że istnieją inne sposoby, żeby np. wyrazić swoje niezadowolenie, dziecko ma szansę poznać prawa, zasady właściwego kontaktu  z drugim człowiekiem.

Naśladownictwo

Dzieci przejmują zaobserwowane zachowania naśladując je. Sposób nauki przez małe dzieci nazywamy modelowaniem, To właśnie w ten sposób maluchy zdobywają podstawową wiedzę o prawdach życiowych. Dzięki modelowaniu widzimy jak  mała dziewczynka powtarza zachowania swojej mamy: zakłada buty na obcasach, chce malować usta, mały chłopiec stając się pomocnikiem swojego taty sięga po narzędzia, którymi stara się coś samodzielnie zmajstrować. Jeśli dzieci widzą, że ludzie wokół nich nie okazują sobie szacunku, miłości, tylko agresję i wrogość, same przejmują taki sposób zachowania, uznając go za powszechnie obowiązujący. Ważne aby pamiętać, że nie tylko my, rodzice, modelujemy zachowania naszego dziecka. Dziecko może prezentować pewne zachowania również dzięki obserwacji innych dorosłych obecnych w ich  życiu, ale także poprzez obserwowanie bohaterów  kreskówek, filmów, bajek, gier komputerowych. Dlatego ważne, żebyś wiedział, co ogląda Twoje dziecko, w co gra na komputerze.

Odzwierciedlanie

Jeśli dzieci same doświadczyły/ doświadczają bicia i innych form agresji (klapsy, potrząsanie, szarpanie, szturchanie, agresja werbalna) również przejmują taki sposób funkcjonowania. Doznając takiego traktowania dziecko dostaje komunikat, że gdy ktoś zachowuje się inaczej niż tego od niego oczekujemy należy oddać mu tym samym.

PEŁEN ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO NA STRONIE: