Andrzejki

Dziś w przedszkolu same cuda, co wywróżyć nam się uda?

Dnia 30.11.2021r. w naszym przedszkolu odbędą się zabawy andrzejkowe. Zachęcamy do przebrania dzieci za czarodziejów, czarodziejki, lub do posiadania jakiegoś „magicznego” atrybutu tego dnia.

Moc czarodziejskich zabaw czeka!

WAŻNY KOMUNIKAT!!!

 Szanowni Rodzice,  w związku ze znacznym wzrostem zachorowań  na Covid-19, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz pracowników przedszkola, od dnia 22.11.2021 r. tj. poniedziałek, następuje zmiana dotycząca przyprowadzania  i odbierania dzieci z przedszkola.

Do przestrzeni wspólnej będą mogli wchodzić wyłącznie rodzice dzieci z grupy  I (Krasnale) oraz  II (Sówki). Dzieci z pozostałych grup przedszkolnych będą odprowadzane do sal i oddawane rodzicom przez pracowników przedszkola.

Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość w oczekiwaniu na dziecko.

Rodziców wchodzących do placówki prosimy o bezwzględne przestrzeganie procedur obowiązujących w naszym przedszkolu tj. dezynfekcja, maseczka, dystans.  Osoby, które nie będą się stosowały do w/w zasad nie będą mogły wchodzić do przestrzeni wspólnej przedszkola.

Apelujemy również o przyprowadzanie do przedszkola dzieci wyłącznie zdrowych – bez objawów chorobowych (katar, kaszel, gorączka).

                                    Zadbajmy o zdrowie swoje i innych!!!

 

UWAGA – OWSIKI !!!!! 

W związku z sygnałem o pojawieniu się przypadków owsików prosimy o zwrócenie uwagi na własne dzieci. W chwili wystąpienia objawów prosimy o nieprzyprowadzanie dziecka do przedszkola.

My ze swej strony zapewniamy o regularnej dezynfekcji  pomieszczeń i zabawek , ale bez Państwa wsparcia będzie znacznie trudniej pozbyć się problemu. Prosimy więc o stosowną i skuteczną reakcję z Państwa strony.

Owsiki u dzieci: leczenie

Od tego trzeba zacząć. Wizyta u lekarza jest konieczna, ponieważ wszystkie leki stosowane przy owsicy są na receptę. Przed zapisaniem leków lekarz zapewne zleci badanie kału, by potwierdzić diagnozę. Czasem badanie niczego nie wykazuje, chociaż dziecko ma owsiki. Aby wynik badania był pewny, kał powinno się badać przez kilka dni z rzędu. Potwierdzić owsicę można także za pomocą przezroczystej taśmy klejącej. Jej kawałek trzeba przykleić w okolicach odbytu wczesnym rankiem, przed wstaniem z łóżka. Jaja pasożytów, jeśli są, przykleją się do taśmy.

Kuracja jest krótka, ale trzeba ją powtórzyć w ciągu dwóch tygodni, a niektórzy lekarze zalecają nawet trzy etapy. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja, ponowne przyjęcie leków gwarantuje także wytrucie tych robaków, które wylęgły się z jaj po kuracji.

Sposób na owsiki: Lecz całą rodzinę

Niestety, owsikami bardzo łatwo się zarazić. To dlatego problem szczególnie często dotyka tych maluchów, które chodzą do żłobka lub przedszkola. Wielu rodziców uważa ten temat za wstydliwy i nie mówi o nim innym rodzicom. A przecież dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Jeśli więc okaże się, że twój maluch ma owsicę, musisz poinformować o tym panie w przedszkolu lub szkole, by można było przeprowadzić kurację u wszystkich. Zasada ta dotyczy także domowników i osób na co dzień stykających się z dzieckiem. Leki trzeba podać wszystkim i co ważne, rozpocząć leczenie tego samego dnia.

Sposób na owsiki: Zmień dietę

Leczenie należy wspomagać dietą, która pobudzi perystaltykę jelit i pomoże usunąć z nich owsiki. Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczać przetworzone węglowodany. Dziecko nie powinno także dostawać słodyczy.

Sposób na owsiki: Posprzątaj dokładnie

Niestety, jaja owsików bardzo łatwo się roznoszą – zostają na pościeli, a stamtąd wraz z kurzem wędrują po całym mieszkaniu. A ponieważ poza organizmem człowieka zachowują zdolność do zakażania aż przez 3 tygodnie, bardzo łatwo zarazić się powtórnie. Dlatego prócz leczenia trzeba bardzo dokładnie wysprzątać cały dom. Pościel, ręczniki, piżamę i bieliznę osobistą trzeba wyprać w temperaturze 90 stopni i, albo oddać do magla, albo przeprasować gorącym żelazkiem. Uprać trzeba także zasłony, kapy na łóżko, pluszaki.

Rzeczy, których nie da się wyprać, trzeba bardzo dokładnie odkurzyć i wytrzeć na mokro. Po sprzątaniu torebkę z odkurzacza należy wyjąć, włożyć do torebki plastikowej, zawiązać ją i dopiero wtedy wyrzucić do śmietnika. Warto również przetrzeć odkurzacz. Zabawki dziecka, np. klocki, lalki, samochody, trzeba dokładnie wymyć pod bieżącą gorącą wodą, a nawet sparzyć wrzątkiem, jeśli to tylko możliwe. Niestety, jaja robaków są odporne na ujemną temperaturę, dlatego np. wywieszanie pościeli na balkon nie przyniesie efektów. Takie dokładne sprzątanie warto powtórzyć wraz z powtórnym leczeniem, tak by mieć pewność, że usunięcie pasożyta z organizmu, zbiega się z usunięciem jego jaj z otoczenia.

Sposób na owsiki: Ważna higiena

Niestety, ani leki ani dokładne sprzątanie nie pomogą, jeśli dziecko nie nauczy się dbać o higienę. Najważniejsze jest dokładne mycie rąk gorącą wodą z mydłem po każdej wizycie w toalecie i przed posiłkiem. Warto dbać o to, żeby maluch miał krótko obcięte paznokcie i co wieczór szorować je szczoteczką, ponieważ to właśnie pod paznokciami bardzo łatwo przenieść jaja pasożytów. Zasady tej powinni przestrzegać wszyscy domownicy. Trzeba też pilnować, żeby dziecko nie wsadzało rąk do buzi i nie jadło brudnymi rękami i nigdy nie spożywało niemytych owoców (nawet z babcinej działki).

COVID -19 W PRZEDSZKOLU

Szanowni Rodzice

informuję, iż w związku potwierdzonym  pozytywnym wynikiem  testu na SARS-CoV-2  u jednego dziecka w gr. I zawiesza się uczęszczanie dzieci z gr. I do przedszkola w okresie od  04.10.2021 r. do 11.10.2021r.

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wielkopolskim  dzieci tej grupy zostały skierowane na obowiązkową kwarantannę.

Pozostałe grupy w przedszkolu funkcjonują bez zmian.

W związku z zaistniałą sytuacja epidemiologiczną w naszej placówce zwracam Państwa szczególną uwagę na obserwowanie swoich dzieci oraz przyprowadzanie do przedszkola dzieci wyłącznie zdrowych – bez objawów chorobowych (katar, kaszel, gorączka).

Ponadto apeluję o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w przestrzeniach  wspólnych przedszkola, a  przede wszystkim: dezynfekcję rąk, noszenie maseczek                    i zachowanie odpowiedniego dystansu przy przyprowadzaniu i odbieraniu dziecka z przedszkola.

Maria Wieczorek

dyrektor  przedszkola

Przesiewowe badanie wzroku 6-latków

Szanowni Rodzice,

w dniach 19  i 26.10.2021r. w godzinach 8:15 – 12:15 odbędzie się w naszym przedszkolu przesiewowe badanie wzroku dzieci sześcioletnich. Badanie zostanie przeprowadzone przez pracownika Poradni Psychologiczno Pedagogicznej.

Prosimy, by w te dwa dni dzieci były przyprowadzone do godziny 8:00.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE MIĘDZY PRZEDSZKOLNYM

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO- POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Przedszkole Miejskie nr 20 im. Przyjaciół Przyrody serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. „Polskie symbole narodowe.”

 

WSZAWICA- ulotka informacyjna (kliknij na żółte pole i zapoznaj się)
Drodzy Rodzice! Ze względu na zgłoszenie przypadku wystąpienia wszawicy w naszym przedszkolu, prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną powyżej informacją na temat wszawicy.
APEL DO RODZICÓW!!!

DRODZY RODZICE.

Placówki oświatowe są zobowiązane do zapewniania wszystkim dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Za bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu nie można uznać pobytu w obecności dzieci chorych.W związku z tym, że w ostatnim czasie znacznie nasiliły się zachorowania dzieci (również pierwsze przypadki „bostonki”), apelujemy do rodziców o nieprzyprowadzanie chorych dzieci do przedszkola. Informujemy, że dzieci z widocznymi objawami chorobowymi w danym dniu, nie zostaną wpuszczone do przedszkola. Jeżeli dziecko źle się poczuje w czasie pobytu w przedszkolu, nauczyciel ma obowiązek poinformować o tym rodzica, a rodzic ma obowiązek odebrać dziecko z przedszkola!